تبلیغات
تفریــــــحگاه - The Past فیلم جدید اصغر فرهادی در اسکار نیست !

بتازگی شاهد انتشار لیست اولیه (۹ نامزد) نامزد های بخش بهترین فیلم خارجی زبان توسط آکادمی اسکار بوده ایم و متاسفانه جدیدترین ساخته ی اصغر فرهادی بنام گذشته جایی در این لیست نداشت ، حال بطور ساده به این موضوع پرداخته و جوابی برایش پیدا خواهیم کرد .

سال قبل فرهادی با فیلم جدایی نادر از سیمین دریچه ی تازه ای میان سینمای ایران و سینمای جهان گشود بطوریکه نه تنها برنده ی اسکار ، ۶۰ جایزه ی بین المللی ، ۲۲ نامزدی ، قرار گرفتن در رتبه ی ۱۰۴ از ۲۵۰ فیلم برتر تاریخ بلکه باعث شد تا پیمان معادی یکی از بازیگران این فیلم مورد توجه کمپانی های فیلمسازی و تلویزیون جهانی قرار بگیرد . حال جدیدترین ساخته ی وی که گذشته نام دارد با توجه به اینکه نامزد بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی توسط جشنواره ی گلدن گلاب و انجمن منتقدین شده است اما اعضای رای دهندگان اسکار چندان چشم داشتی به این فیلم نداشتند . The Past که بطور کلی وابسته به استادیوی فرانسوی می باشد اما توسط ایران به اسکار ۲۰۱۴ فرستاده شد در لیست بهترین های بسیاری از منتقدین قرار دارد و حتی کمپانی سونی پیکچرز نیز امید بسیار زیادی زیر نظر این فیلم داشت اما در نهایت در کنار تعجب اکثر صاحب نظران این فیلم نامزد اسکار نشده است .

طی تحقیقات سایت خبرگزاری آریافیلم – آکادمی اسکار برای اولین بار از سال ۱۹۵۶ تغییراتی در قانون خودش در بخش بهترین فیلم خارجی زبان اعلام داشته است بطوریکه اینبار تمام رای دهندگان آکادمی که شامل ۷۰۰۰ نفر می شوند باید در این بخش شرکت کرده نه فقط اعضایی که شاهد تماشای فیلمها بوده اند . طی قانون قدیمی تمام رای دهندگان این بخش می بایست ابتدا تمام نامزد ها را در سینما ها تماشا کنند اما حالا با اضافه شدن ۶۰۰۰ اعضای بیشتر به این بخش ، این سوال پیش می آید که آیا تمام این اعضا قادر به تماشای تمامی نامزدین خواهند بود یا خیر . Tom Bernard سخنگوی سونی پیکچرز می گوید :” یکی از مهمترین نکات رای دهندگان اسکار این است که باید فیلمها را دیده باشند . در قانون قدیمی هرکسی که تمامی نامزد ها را تماشاکرده بود می توانست رای بدهد اما حالا همه چیز برمی گردد به هیئت ها .” نکته ی جالب در مورد فیلم The Past ساخته ی فرهادی در این است که تمام خبرگزاری ها از نبود نام این فیلم در لیست اسکار به عنوان یک موضوغ نا امید کننده برای اسکار یاد کرده اند بطوری که هیچ کس باورش نمی شود این فیلم در آکادمی ۲۰۱۴ هیچ جایی ندارد . بدون شک اسکار یکی از مهمترین جشنواره های سینمایی در جهان می باشد اما همگان باور دارند اکثر قانون های عحیب و غریب این آکادمی علامت اخطاری برای بسیاری از فیلم های بار ارزش مستقل است اما در نهایت تمام این اتفاقات مسلما چیزی از ارزش فیلم زیبای گذشته کم نخواهد کرد .
طبقه بندی: اخبار سینمای جهان،
برچسب ها: سینما،

تاریخ : چهارشنبه 4 دی 1392 | 04:30 ب.ظ | نویسنده : جواد | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.